William Szekspir, rys. Daniel, Pixabay

Gdański Festiwal Szekspirowski

Gdański Festiwal Szekspirowski to międzynarodowy festiwal teatralny poświęcony idei teatru elżbietańskiego, a w szczególności twórczości Williama Szekspira. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana w 1993 roku z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, którą stworzyli profesorowie Jerzy Limon i Władysław Zawistowski, a patronem był Karol, książę Walii.

Pierwotna nazwa „Gdańskie Dni Szekspirowskie” została przekształcona w „Gdański Festiwal Szekspirowski” w 1997 roku, podczas obchodów tysiąclecia Gdańska.

Festiwal odbywa się corocznie w pierwszym tygodniu sierpnia. Większość spektakli wystawiana jest na scenach teatralnych Gdańska, Sopotu i Gdyni (Trójmiasto). Niektóre pokazywane są w przestrzeniach takich jak kościół św. Jana, dawna Królewska Fabryka Broni czy Stocznia Gdańska oraz w plenerze).

Festiwal ma na celu prezentację i popularyzację dorobku Williama Szekspira poprzez prezentację jego sztuk, ale także za pomocą innych środków. Po spektaklach publiczność może spotkać się z reżyserami i aktorami. W ramach festiwalu organizowany jest również program edukacyjny dla uczniów. Nazywa się on „Letnia Akademia Szekspirowska”.

Letnia Akademia Szekspirowska to warsztaty teatralne i twórcze prowadzone przez polskich artystów i znane zagraniczne osobistości. Uczestnicy są zachęcani do rozwijania swoich pasji teatralnych, tanecznych, fotograficznych czy malarskich.

Shakespeare Daily to gazeta, która od wielu lat towarzyszy festiwalowi. Jest tworzona i redagowana przez uczestników warsztatów dziennikarskich. Zawiera informacje o wydarzeniach festiwalowych, recenzje, artykuły o spektaklach i artystach.

’Dolne Miasto Górą’ (co można przetłumaczyć jako „Dolne Miasto jest najlepsze”) to wspólna nazwa różnych warsztatów artystycznych organizowanych na Dolnym Mieście i Oruni (dzielnice Gdańska). Nazywany jest również „Szekspiromanią” i składa się z bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez młodych gdańskich artystów. Projekt został stworzony przez Joannę Śnieżko-Misterek, Fundację Teatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski. Celem akcji jest uświadomienie młodzieży jej możliwości oraz pomoc w rozwijaniu zainteresowań i poczucia własnej wartości. Zakończenie warsztatów zawsze uświetnia parada teatralna. Aktorzy, lalki w kształcie ludzi i różni artyści wraz z mieszkańcami Dolnego Miasta maszerują Długim Targiem, który jest centrum gdańskiej starówki.

Wydarzenia nie kończą się wraz z ostatnim dniem festiwalu. Po festiwalu organizowane są konkursy fotograficzne i literackie. Co roku odbywa się konkurs na najlepsze festiwalowe zdjęcie i recenzję. Co roku odbywa się również wystawa prac młodych niezależnych artystów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *